Mahzen

Mahzen Blog

ARAF

ÖMER EŞİT

Patras, Yunanistan’ın güneyinde küçük bir liman kenti ve ülkenin İtalya’ya en yakın noktası. “Yaşamak” için evlerini ve sevdiklerini arkada bırakan binlerce göçmen çok uzun ve tehlikeli yolculukları göze alıp Avrupa’ya ulaşmaya çalışıyor ve bunlardan bir çoğu, kendilerini, duvarları “zengin” bir dünyanın sanal zincirleriyle örülmüş bir tür anti-ütopik hapishane içerisinde buluyor. Patras, özgürlükleriyle övünen bir dünyanın kaotik ve utanç verici bir yanını temsil ediyor..
Afrika ve Asya’dan binbir zahmetle buraya ulaşmayı başarmış olan insanlar terkedilmiş fabrikalarda yaşamaya mahkum edilmiş durumda.. Kaldıkları yerden dışarıya çıkmaları cesaret gerektiriyor. Çünkü polisin kendilerini yakalamasıyla ilk uyarıyı alıyorlar; ki bu onlara 30 günlük bir süre verileceği anlamına geliyor. Bu süre içerisinde Yunanistan’ı terkedip ülkelerine geri dönmeleri gerekiyor. Bu sürenin sonunda dönmemeleri ve bir daha yakalanmaları durumunda Korinthos şehrindeki hapishaneye gönderiliyorlar ve en az 18 aylık bir hapis hayatı kendilerini bekliyor.
Hepsinin bakışları tek bir yere kilitlenmiş durumda; “limandaki tırlar”. Bu tırlara gizlice binmeyi başaranlar asıl hedefleri olan İtalya’ya doğru yeni (ve yine risklerle dolu) bir maceraya yelken açıyor.

2 Comments

  • Asuman eşit on Jun 21, 2015

    Çok güzel,etkileyici ve iç acıtan ama bir o kadar da insanlığımızdan utandıran fotoğrafları bizlerle paylaştığın için teşekkürler.Dünyayı acılar yumağı haline getirdik,yazık….

  • WilliamMait on Jun 16, 2015

    Wow, this piece of writing is pleasant, my younger sister is analyzing these things, thus I am going to inform her.
    Legendario.

Yorum Yaz

You must be logged in to post a comment.