MULTİMEDYA

 

Melki

Serkan Çolak 

Farklı yörelerde geyik sırası,balkadın mantarı olarak da adlandırılan çalı melkisi, muhacirlerin geleneksel yiyeceklerindendir.
Rivayete göre, 93 harbinden sonra Türkiye’ye göç eden muhacirlere yerleşmeleri için, geniş düzlükler veya denize yakın yerler gösterilmesine karşın ”düşman”ın kendilerini bu düzlüklerde kolay bulacağı endişesiyle dağlık ve ormanlık alanlara yerleşmeyi tercih etmişlerdir.
Bu tür bir coğrafi seçim,ilerleyen süreçte yiyeceklerinden geleneklerine kadar toplumsal yaşamlarının bütün alanlarına etki etmiştir.

Cumartesi Anneleri

Kerem Pekin

Kırklar Cemi

Erdem VarolKerem Pekin

Aquadis

Serkan Çolak – Sinan Kılıç

Ağrı’dan, Ege Denizi kıyılarına uzanan bir yolculuk.
Yılın büyük bölümünü ailelerinden uzakta geçiren işçiler,Ege Denizi’nin soğuk sularında bir tür midye olan ‘’Aquadis’’ toplayarak geçimlerini sağlıyorlar.
Yıllardır dağ ve deniz arasında gidip gelen yaşamlara belgesel bir bakış.
Yusuf Tuvi ‘nin 1991 yılına ait çalışmasıyla; MahzenPhotos kolektifinden Serkan Çolak ve Sinan Kılıç’ın 2013 yılında Ağrı ve İzmir ayaklı olarak gerçekleştirdikleri bir projedir.

Reş

Serkan Çolak – Sinan Kılıç

Göç,ne zaman biter?

Yol,nereye götürür insanı?

Uzaklardan belli belirsiz yükselen bir dumanın peşinden gittiğimizde, bunlar gibi pek çok soru çıktı karşımıza.Büyük kentin ortasında ve iki dağın arasında,modernitenin imkanlarından uzak,büyük kentin insanlarının bilmediği bir yaşam…

90’lı yıllarda evlerini,topraklarını ,köylerini geride bırakarak batıya göç eden,ettirilen insanlar…

Tarlabaşı Rant Çıkmazı

Erdem VarolKerem Pekin